Epidemia czy tylko sezonowa infekcja wirusowa?

Na podstawie analizy najczęściej występujących zachorowań podajemy informację dla wszystkich przebywających na Podhalu lub wybierających się w Tatry. Wśród turystów, podobnie jak wśród mieszkańców, w ostatnich dniach 2013 roku oraz na początku roku 2014 pojawiła się zwiększona ilość zachorowań na choroby infekcyjne o etiologii wirusowej. Pierwsze zachorowania raczej charakteryzowały się zapaleniem gardła i podwyższoną temperaturą ciała. Obecnie obserwujemy znaczne nasilenie oraz szybkie rozprzestrzenianie się wirusów powodujących zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Zwykle pierwszym objawem infekcji są wymioty. W nielicznych przypadkach pojawia się również podwyższona temperatura ciała. U większości chorujących po wymiotach pojawia się biegunka. Obserwowano również przebieg infekcji wyłącznie z biegunką lub z występowaniem tylko wymiotów.
Szczególnie niebezpieczne są tegoroczne infekcje z ostrymi zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi dla małych dzieci. Pamiętajmy, że ze względu na masę ciała, równoczasowe wymioty i biegunka, w połączeniu z podwyższoną temperaturą ciała, mogą prowadzić do odwodnienia i skutków niebezpiecznych dla zdrowia i życia.
Instytut Zdrowego Leczenia zaleca czują obserwację objawów, a w szczególności monitorowanie stanu ogólnego pacjentów. Postępowanie objawowe jest pierwszym i najważniejszym. Stała i systematyczna podaż płynów wzbogaconych solami mineralnymi, stosowanie objawowe leków przeciwgorączkowych, utrzymywanie komfortu cieplnego to podstawowe zasady zdrowego leczenia. Terapia immunostymulująca z zastosowaniem baniek lekarskich dr Narcyza jest ważnym czynnikiem leczniczym, szczególnie jeżeli zostanie wprowadzona dostatecznie wcześnie.
W przypadku nasilania się lub nieustępowania objawów należy pamiętać o konsultacji z lekarzem lub o wezwaniu Pogotowia Ratunkowego (nr alarmowy 112).
Instytut Zdrowego Leczenia życzy Państwu zdrowego roku 2014 równocześnie zapraszając do pogłębiania wiedzy o swoim zdrowiu wraz z naszymi ekspertami i partnerami.
blog comments powered by Disqus